Domácí sauny mají stále zelenou

Ve Finsku najdeme saunu skoro v každém domě. Návštěva sauny je nezbytnou událostí pro očistu, odpočinek, ale i důležitá rozhodnutí. Zde Skandinávci zapomínají na stres a shon, ponořují se do svých myšlenek a snů. Podle různých zdrojů je ve Finsku téměř 3 miliony saun. My středoevropané se sauně snažíme porozumět, snažíme se využívat své volné chvíle k tomu, abychom si v sauně odpočinuli a nabrali sílu. Sauna se ovšem stává stále častěji součástí našich domovů. Návrh sauny je úzce spojen s finskou kulturou, životním stylem a místními stavebními postupy.

Finská sauna

Finská sauna má několik vlastností, které ji odlišují od jiných typů saun. Ve finské sauně je mnohem více suchého vzduchu než například v ruské lázni a nepoužívají se zde proslulé dubové metly. Teplota vzduchu zde může dosáhnout až 120 stupňů, optimální ale je od 80 do 100 stupňů Celsia. Finská sauna se velmi rychle zahřívá se používá několik podlaží odpočinkových lavic. Čím je lavice výš, tím vyšší je teplota. Předpokládá se, že finská sauna je pro tělo nejvhodnější. Zde je optimální poměr vlhkosti a teploty. Historie sauny sahá až do daleké minulosti starého Egypta a Říma a její blahodárné účinky jsou známé po celém světě. Nejenže pravidelnou návštěvou sauny docílíme zvýšení obranyschopnosti svého těla, ale budeme se cítit opravdu dokonale odpočinutí a zrelaxovaní. Z těla se díky pocení vyplavují toxiny, které tělu nijak neprospívají a naopak se vyplavuje také hormon štěstí, a proto se člověk cítí jako znovuzrozený. Sauna je také vhodná jako rekonvalescence poúrazových nebo pooperačních stavů a pro jedince trpící problémy s dýchacími cestami.

Sauna jako hotový výrobek

Velmi výhodnou možností je koupit hotový modul finské sauny, který lze umístit přímo do bytu. Existuje několik společností, které se zabývají výrobou těchto modulů. Můžeme si vybrat z katalogu svůj oblíbený a vhodný model, který bude obsahovat podrobné pokyny pro montáž. Ale můžeme si vše zajistit přímo u odborné firmy i s montáží. Samozřejmě se musíme rozhodnout, kde bude sauna umístěna, vypočítat parametry budoucí kabiny a také z jakého druhu dřeva bude sauna vyrobena. Mnohé moduly mají dokonalé doplnění v podobě prosklených dveří. Také si můžeme objednat finskou saunu na individuální objednávku, ale tento nákup bude mnohem dražší.

Jak vytvořit finskou saunu s vlastními rukama

Finská sauna nepotřebuje příliš mnoho prostoru. Pokud se rozhodneme pro její stavbu, budeme potřebovat pár odborných rad, tepelnou izolaci, vhodný typ dřevěného materiálu a musíme zvolit topení. Jako nejdůležitější bod pro vybudování sauny svépomocí je jistě její izolace. Ta musí být v každém případě dostatečná. Minerální vata, vata čedičová nebo také dnes velmi populární PU panely, které jsou dnes velmi žádané. Bez dokonalé a správné izolace je princip sauny vlastně k ničemu a únik tepla by byl značný. Po ekonomické stránce by se nám taková sauna prakticky ani nevyplatila. Co se týká materiálu, tak na realizaci sauny se nejvíce používají smrkové, borovicové a modřínové dřevo, můžeme také mít saunu z olše, osiky a lípy a nebráníme se ani exotice. Tady je vynikajícím materiálem abachi nebo cedrové dřevo. Takové dřevo, na rozdíl od jehličnatých stromů, podporuje relaxaci a snižuje únavu. Jsou hladce hladké a příjemné na dotek.

Publikováno: 03. 02. 2019

Kategorie: Interiér

Autor: Milena Hájeková