Jak se starat o starožitné obrazy? Poradíme, jak pečovat o rámy i plátno

Patří mezi vaše vášně starožitné obrazy? Jakou péči potřebují, ať už je máte z blešího trhu nebo z ověřeného starožitnictví?

Co obrazům nesvědčí

Pokud máte ve své sbírce díla, která nemáte pověšená, nalezněte pro ně suché a tmavé místo, kde budete mít možnost skladovat je ve vertikální poloze. Starožitné obrazy byste neměli pokládat na zem ani na sebe navzájem, hrozí narušení struktury nebo protržení plátna.

V případě, že pro obrazy budete hledat místo na stěnách, vyberte takové, na které nesvítí přímé sluneční ani umělé světlo. S obrazy byste rozhodně měli jít co nejdále od kuchyně, která je zdrojem vlhkosti a mastnoty, tedy zaručených nepřátel obrazů.

Péči o rám nepodceňujte

Ať už je rám starožitného obrazu dřevěný či kovový, při péči o něj je třeba brát ohledy na plátno či panel, na kterém je samotné dílo namalováno. Ideální je očišťovat rám pomocí velmi jemné prachovky, kartáčku či hadříku.

Pokud je rám zanesen více, můžete k očištění použít navlhčený bavlněný hadřík. Nepoužívejte však žádné saponáty ani čistící prostředky určené na dřevo či kov. Pokud by se dostaly do kontaktu s barvami na obraze, mohly by je poškodit.

Jak pečovat o samotný obraz?

Není malba, jako malba. Mezi nejčastější starožitné obrazy patří olejomalby na plátně, setkat se však můžete také s akrylovými barvami či malbami na panelu. Ať tak či onak, i zde platí, že by se měl povrch dostávat do kontaktu s vlhkostí jen minimálně.

K čištění používejte převážně jemnou prachovku nebo velice jemný kartáček. Olejomalby, na rozdíl od akrylových obrazů, jsou vždy zafixované lakem nebo jiným médiem.

Zde si můžete dovolit vyzkoušet kuličku chleba, se kterou lze krouživými pohyby plátno čistit. Na konci je však nutné pomocí prachovky odstranit veškeré zbytky, které by mohly přitáhnout vlhkost a způsobit plíseň.

Ideální je poradit se s odborníky, zda můžete své obrazy čistit i jinak, například rozkrojenou cibulí, kterou lze některé malby jemně otírat a odstranit tak nečistoty.

Publikováno: 06. 03. 2021

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Milena Hájeková