Sruby se vracejí na stavební výsluní

Srubové domy jsou v poslední době velmi žádané a můžeme je vidět zejména na vesnicích nebo na samotě v okolí lesů. Tam se vyjímají nejvíce. Sruby jsou ekologické stavby, které si našly své příznivce právě pro tuto vlastnost, neboť dřevo je obnovitelný materiál, nádherně voní a má jedinečnou strukturu. Všichni, kdo uvažují o stavbě takového domu, se snaží tak trochu uniknout všednosti a přelidnění z betonové džungle velkoměsta. Srub nabízí harmonické a klidné bydlení, kde se člověk bude cítit dobře.

Výhody dřevěných srubů a vlastnosti dřeva

Mnoho jedinečných vlastností dřeva umožňuje, aby byl srub považován za jeden z nejlepších materiálů pro stavbu domů. Přírodní vlhkost vzduchu, bezpečnost, estetiku, nenahraditelná a originální struktura, vynikající tepelně izolační vlastnosti a mnoho dalších pozitiv. Srubové domy se stavěly zejména jako víkendové chaty a chalupy, ale dnes tomu tak není. Sruby zastávají funkci i celoročního bydlení, takže si jej můžeme postavit i pro několika člennou rodinu třeba i do patra. Jejich eleganci a kráse se opravdu nic nevyrovná a stoupají stále výš v žebříčku oblíbenosti. Jako výhody srubů můžeme uvést jejich nízkou pořizovací cenu, která je vzhledem k porovnání s klasickou zděnou stavbou velmi zajímavá. Určitě bychom měli zmínit i čas realizace. Tady můžeme mluvit o několikatýdenní stavební práci. U domků z cihel musíme čekat nejméně rok než se můžeme nastěhovat. Navíc zde odpadají také mokré cesty stavebních prací a tak je možné stavět v každém ročním období.

Co bychom mohli říci materiálu

Bez projektu se žádná stavba neobejde. Jde samozřejmě o to, aby nám samotný projekt vyhovoval po všech stránkách a to také po té materiální. Odborné firmy nám v tom mohou dobře poradit a tak bychom se na jejich mnohaleté zkušenosti měli spolehnout. Co se materiálu týče, vhodné jsou zejména jehličnaté stromy. Ty ze severních zemí Evropy jsou navíc odolnější, ale je to samozřejmě i o financích. Krásný a kvalitní srub můžeme mít z obecné, modřínu, cedru, osiky, severní borovice i klasického smrku. Vlastnosti těchto dřevin se liší. Borovice je na stavbu srubu nejvhodnější a je to také nejtrvanlivější a nejmodernější materiál. Modřín je cenově trochu dražší, ale nepodléhá hnilobě, což může být rozhodujícím faktorem při výběru. Cedr má měkké dřevo a svými vlastnostmi se podobá borovici. Je ale také o něco dražší a používá se zejména pro vnitřní dekoraci domu pro svou krásnou texturu a příjemnou vůni. Aspen je bílé dřevo odolné proti vlhkosti, ale má nepříjemný zápach při vysokých teplotách. Takový dřevěný dům je skutečnou přírodní klimatizací s jedinečnou regulací vlhkosti. Pokud jde o tepelnou úsporu a stavíme dům, který má stěny o tloušťce 35 cm, pak je to, jako bychom žili v domě s cihel, kde zdivo má zhruba půl metru. Je zřejmé, že mnoho lidí nemá moc velkou důvěru k výstavbě dřevěných domů, protože se třeba v médiích setkáváme se zchátralými domy. Čas plyne a technologie stavby domů se mění, objevují se impregnace šetrné k životnímu prostředí, které lze použít ke zpracování dřeva. Srubové domy jsou zkrátka opět a výsluní a mají mnoho svých příznivců. Určitě budeme celou realizací srubu po skončení stavebních prací nadšení. Dřevo se zde také může dobře kombinovat s jinými přírodními materiály, například s kamenem se doplňují opravdu dokonale a stavba se tak stává opravdu gigantní stavbou, která se tyčí ve své okolí nad všemi stavbami.

Publikováno: 10. 03. 2019

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Milena Hájeková