Domů » Plánujete položit základy zahradního domku nebo terasy? Použijte zemní vruty
Stavba a rekonstrukce

Plánujete položit základy zahradního domku nebo terasy? Použijte zemní vruty

Plánujete v dohledné době zahájit práce na stavbě zahradního domku, terasy, pergoly nebo třeba altánu? V tom případě hned první krok, který musíte udělat je položit základy. Betonové základové desky nejsou zrovna příliš výhodnou variantou, protože stojí hodně práce a času, a proto jsme pro vás vyhledali daleko lepší alternativu. Co takhle namísto pracného betonování, použít zemní vruty? Pokud jste o vrutech zatím neslyšeli, nevadí. Vše potřebné vám prozradíme v následujících řádcích.

Co jsou zemní vruty?

Pro začátek by bylo dobré si upřesnit, co vlastně jsou zemní vruty. Jedná se o druh zemní kotvy, která slouží k zakládání staveb jako zahradní domky, ale i dřevostavby apod.. Vrut je vyroben z žárově pozinkované oceli. Zinek se přidává z prostého důvodu – předchází vzniku koroze. Možná vám mohou připomínat betonové piloty, které pracují na podobném principu. Ovšem zemní vruty nabízí hned několik podstatných výhod.

Tip: Dizajnovo podarené, praktické a lacné záhradné domčeky a chatky.

Proč se raději vyhnout betonování?

Díky zemním vrutům můžete betonování obloukem obejít. Není žádným tajemstvím, že betonování je fyzicky namáhavé, navíc pokud vezmete v potaz zdržení kvůli tvrdnutí betonu, jeví se jako zcela nevýhodné. Tvrdnutí betonu trvá asi 3-4 dny, ovšem pokud vám to počasí opravdu nepřeje, může se to protáhnout až na jeden týden, což už není tak zanedbatelný faktor, pokud chcete stavbu dokončit, co nejrychleji.

V případě, že se rozhodnete použít zemní vruty, betonování můžete hodit za hlavu. Instalace a manipulace s vruty je opravdu jednoduchá, stačí mít k dispozici ocelovou tyč nebo roxor, který zastrčíte do otvoru – ten se nachází na horní části vrutu. Následně už jen vrutem otáčíte po směru hodinových ručiček, čímž ho zavrtáte do země.