Domů » 4 tipy k údržbě záclon. Jak to udělat, aby vydržely několik dekád?
Rady a tipy

4 tipy k údržbě záclon. Jak to udělat, aby vydržely několik dekád?

Záclony jsou velmi křehké textilie, které se umí postarat o reprezentativní podobu našeho příbytku. Aby nám ale vydržely, je potřeba je správně udržovat. Jak na to?

Máte správně zavěšeno?

Než se vrhneme na údržbu, je dobré si zkontrolovat základ. Zachycení záclon hraje důležitou roli v jejich údržbě. Použijte vždy kvalitní garnýžové tyče. Kovové nebo dřevěné garnýže jsou dobrou volbou, vždy byste ale měli dodržet nosnost, kterou uvádí výrobce. Je rozdíl, zda na kolejnicové garnýže budete věšet pouze záclony, nebo zda se na nich vyskytne i závěs. Čím delší textilie, tím těžší bude

Praní je základ úspěchu

Další krok, který je potřeba si hlídat. Sejměte záclony z garnýže jednou za měsíc a vložte je do pracího sáčku. Právě vak na praní zajišťuje, že se prádlo během praní nepoškodí. V případě jemných záclon je to velmi důležité, mohlo by dojít k jejich zničení. Zvolte šetrný prací program a snažte se vždy použít minimum odstředivé síly, která dokáže jemnou textilii zničit nebo alternovat její vzhled.

Zvyšte odolnost záclony

Následně se můžete pokusit o to, aby byla záclona ošetřena co nejlépe a vydržela provoz v místnosti. Škrob dodá pevnost vláknům, antistatické složky pomohou udržet textilii déle čistou a bez prachu. Odolnost záclony a její životnost prodloužíte také tím, že budete pravidelně záclony prát. Smýt nečistoty, prachy a mastnotu, je obzvlášť důležité.

A co správná délka?

Záclony, které válíme po zemi, se většinou poškodí mnohem rychleji. Snažte se, aby byla délka záclony vždy alespoň čtyři centimetry kratší, než je vzdálenost k podlaze. Při vysávání a vytírání si vždy řeknete, že to byl skvělý tip. Délku záclony přizpůsobte také ročnímu období. V létě mohou být záclony delší, v zimě naopak kratší. Ušetříte tak za topení.

Záclony vám vydrží skutečně dlouho. Pravidelně o ně pečujte.