Prodlužte si „plaveckou“ sezónu až na 7 měsíců

S tepelným čerpadlem vyhřívajícím vodu v bazénu je to možné, levně a snadno. Pokud si k bazénu kromě čerpadla pořídíte i zastřešení, můžete se těšit z pobytu v něm od dubna do října. Levnější typy jednotek tepelných čerpadel lze přitom pořídit již za 15 000 Kč, na zhruba podobnou částku vás vyjde i základní zastřešení. Pro ohřev vody v bazénu jsou typově vhodná čerpadla se systémy vzduch/voda, voda/voda, země/voda. Samozřejmě, pro ohřev vody v bazénu lze využít i solární panely, jejich provoz (resp. schopnost ohřevu vody) je omezena počasím, resp. intenzitou slunečního svitu. V tomto směru jsou tepelná čerpadla „sázkou na jistotu“. Jediné, co na co si musíte dát pozor, je výkon tepelného čerpadla pro bazén a topný faktor při ohřevu vody. U tepelných čerpadel platí, že čím vyšší topný faktor (COP), tím menší spotřebu elektrické energie má čerpadlo při ohřevu. Kvalitní tepelná čerpadla vzduch/voda, voda/voda, zemní kolektory/voda zvládají bez problémů i ohřev větších bazénů. Pouze u tepelných čerpadel získávajících energii z vrtů je třeba počítat s tím, že pokud již tepelné čerpadlo vytápí nemovitost a nově by mělo vytápět i bazén, roste spotřeba elektrické energie. Toto lze řešit hlubším vrtem, což je v případě již instalovaného čerpadla nemalá investice.

Řekněte prodejci o tom, že čerpadlo má ohřívat vodu v bazénu

Záměr ohřívat tepelným čerpadlem vodu v bazénu je tak nutné konzultovat s prodejcem již při výběru čerpadla, přičemž existují dva možné závěry:
  • bazén i nemovitost budete vytápět jedním čerpadlem s odpovídajícím výkonem,
  • bazén budete ohřívat jiným tepelným čerpadlem než tím, které vám slouží k vytápění nemovitosti. Bude se jednat o na sobě naprosto nezávislé jednotky, které mohou mít různé typy (např. vzduch/voda, země/voda).
Je nutné zmínit, že v případě první varianty je nutné si ke standardnímu čerpadlu dokoupit bazénový výměník, propojení v kotelně, propojovací potrubí z kotelny k bazénu, regulaci.

Investujte do kvality, nenechte se svést nízkou pořizovací cenou

I v případě, že vytápění nemovitosti a ohřev vody v bazénu řešíte separátními čerpadly, je vhodné dbát na to, aby tepelné čerpadlo určené k ohřevu vody v bazénu bylo kvalitní, tj. nabízelo levný provoz, dostatečný výkon, dlouhou životnost. I v případě čerpadel určených k ohřevu vody v bazénu platí, že investice do tepelných čerpadel s vyšší pořizovací cenou a nižšími náklady se vám vrátí do 5 let.

Publikováno: 24. 02. 2018

Kategorie: Zahrada

Autor: Milena Hájeková

Tagy: ohřev vody v bazénu | tepelné čerpadlo pro bazén