Renovace podlah se vším všudy

Stojíme - li před problémem, který se nazývá rekonstrukce, musíme brát v úvahu i to, že renovovat se musí od podlahy. Podlaha patří k nejzatíženějším místům domu a také potřebuje určitou péči a údržbu, aby nám dlouho vydržela. U starších domů nebo bytů se také musíme rozhodnout, zda podlahu vyměnit nebo zrenovovat. Je to ovšem individuální a ne každá stará podlaha se nutně musí měnit, ale zase ne každá se dá renovovat. na tohle všechno j třeba povolat si odborníky, kteří jsou v těchto věcech zběhlí a jejich praktické a mnohaleté zkušenosti nám mohou stoprocentně pomoci. Na trhu v současné době působí mnoho firem, které tyto služby nabízejí a tak je jen na nás, jakou si vybereme.

Dřevěná podlaha a parkety

Mnozí z nás si ani neuvědomují, že pokud máme doma starou dřevěnou podlahu nebo parkety, máme vlastně dokonalou a kvalitní podlahu, kterou je třeba jen trochu upravit a zrenovovat. Kvalita dřeva se dnes cení hodně vysoko a je proto nejžádanějším druhem podlahy vůbec. Pokud tedy máme třeba pod kobercem nebo linem dřevěnou podlahu, nejlepším řešením pro inovaci interiéru je renovace podlahy, která nám přinese nečekané změny. Samozřejmostí tady je, že podlaha nesmí být prohnilá nebo vlhká, to by nevěstilo nic dobrého a v takovém případě by byla renovace asi zbytečnou prací a vyhazování peněz. technik odborné firmy posoudí rozsah škod a současně navrhne i možné řešení, které bude pro nás přijatelné. U renovace dřevěných podlah musíme zmínit jednu velkou výhodu a to, že taková podlaha může být renovována dokonce několikrát.

Něco o dřevě

Ještě než započneme renovaci podlahy, měli bychom vědět, že dřevěná podlaha nebo parkety mají velmi pozitivní vlastnosti, které nám mohou usnadnit rozhodování. Jde zejména o tepelně izolační vlastnosti, které jsou v mnoha směrech vyzdvihovány a velmi oceňovány. Dřevo je navíc velmi příjemné na dotyk a tak nám jistě nebude vadit procházky bosou nohou po dřevěných parketách. Vzhledem k tomu, že dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem, který využívali již naši předkové a dnes tomu není jinak, je dřevěná podlaha skvostem v našem domě a přispívá k harmonickému a pohodlnému bydlení. Navíc je dřevo obnovitelný materiál, takže šetříme i přírodní zdroje. Co musíme ale určitě zmínit je fakt, že dřevo má dokonalou a fantastickou strukturu, kterou jen těžko nahradíme. Ano, existuje sice spousta imitací, které ovšem klasické dřevo nenahradí při pokládce dřevěné podlahy jde vlastně u každého prkna o originál.

Renovace dřevěné podlahy si vyžaduje několik fází

Každá renovace a to nejen podlahy si vyžaduje dostatek času a šikovné ruce, které dokončí svou práci včas a hlavně kvalitně. Nejprve musíme podlahu pořádně na hrubo vybrousit a odstranit tak starý lak a nátěr spolu s nečistotami. Dřevo může tak být i nepatrně poškrábáno díky hrubozrnnému brusnému papíru, ale žádné obavy mít nemusíme. Vše se odstraní v konečné fázi renovace. Jakmile máme podlahu vyčištěnou, může mít i jiný vzhled, což se může hodit k našemu interiéru. Pokud podlaha má například mezery mezi jednotlivými prkny nebo parketami, objeví - li se dárky nebo jiné nerovnosti, je třeba vše odstranit. Nejlepším řešením je vytmelit vše, co vyžaduje opravu. Speciální tmel na podlahy tak všechny nedostatky může odstranit. Můžeme tmelit celou plochu nebo jen část podlahy, která to vyžaduje. Jakmile máme takto podlahu vytmelenou, necháme vše zaschnout a poté znovu brousíme. tentokrát je to zbytkový tmel a případné nerovnosti. Hladký povrch pak musíme dobře vyluxovat a přejít tak na poslední fázi renovace, což je povrchová úprava. Ta se provádí lakováním nebo voskováním a olejováním. Laky jsou použity ty, které nejsou škodlivé pro naše zdraví a neničí životní prostředí. Podlaha, která je ale takto ošetřena pak vydrží mnohem déle a její údržba je snadnější.

Publikováno: 22. 02. 2019

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Milena Hájeková