Vezmeme to od základů

Pokud chcete bydlet moderně a hlavně „ve svém“, možná jste se rozhodli pro stavbu nového domku. Pravda, není to zrovna nejjednodušší proces a je potřeba se na to také řádně připravit. Nicméně výsledek bude stát zcela jistě za to. Máte-li vyřízeny veškeré potřebné povolení, potom vám již nic nebrání v tom, abyste se samozřejmě za pomoci dělníků a jiných odborníků pro stavbu, pustili do práce. Všechno je potřeba dělat pořádně a pečlivě, nedoporučuje se nikam spěchat. Platí zde mnohem více než kdekoliv jinde pravidlo“ Dvakrát měř a jednou řež! Stejné je to hned od začátku, kdy je potřeba pečlivé zaměření stavby. Zaměření musí provést osoba, která se v problematice dostatečně orientuje a zaručí vám opravdu garanci správně a profesionálně odvedené práce. Na vyměření závisí v podstatě všechno. Celá výstavba domu se pak od tohoto odvíjí! Vyměření vám provede geodéz, případně projektant.

Se zemními vruty to jde i bez základů...

Ještě než se pustíte do práce, zvažte, zda by nakonec nebylo lepší dům postavit bez nich. Například pro dřevostavby se zakládají na zemních vrutech - ty představují plnohodnotnou náhradu pracně vykopaných základů. Seženete je například u české firmy Metaltrade International na https://metal-trade.cz/kategorie-produktu/tesarske-kovani-zemni-vruty/zemni-vruty/ a následně je využijete i při stavbě pergoly, altánu, zahradního přístřešku či jiných zahradních staveb.

Jak na základy od A do Z

Základem každého klasického domu jsou zemní práce. Ty jsou nejrůznější intenzity. Pokud se rozhodnete pro realizaci dřevostavby, zde je situace trochu jednodušší, avšak tento článek se zaměřuje primárně na základní stavební práce při stavění standardních objektů, které jsou všude kolem nás nejrozšířenější. Zde jsou zemní výkopové práce důležité, protože představují základy, které budou mít v budoucnu nezastupitelný vliv pro statiku domu. I na základy tedy musí být vypracován projekt, který se různí v závislosti na podloží, kde se bude dům nacházet, ale i na jeho velikosti, ploše a v neposlední řadě i na materiál, ze kterého bude stavba zhotovována. Obecně platí, že je třeba vykopat v obvodové části celého domu a i v místě, kde budou vnitřní příčky určitý hloubkový kanál, který musí splňovat projektová kritéria. K tomu vám asi nebude stačit pouze lopata, bude potřeba využít služeb výkopové techniky. Do jámového systému je následně potřeba dodat beton, který zajistí nepohyblivost základů. Vše je nutno pečlivě spočítat, abyste přesně věděli, kolik čeho budete potřebovat objednat. Do betonu lze přidat i další materiál, kterým jsou kameny apod. Do betonu se také vkládají základní železné konstrukce, které slouží jednak k ještě většímu zpevnění, ale také jako základ pro zdi, které budou následně v dalších krocích výstavby realizovány. S těmito prvotními pracemi vám doporučujeme, abyste se obrátili na specializovanou firmu, která vám vše zajistí, její zkušenosti jsou totiž nezastupitelné!

Publikováno: 17. 06. 2020

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Milena Hájeková