Vyznáte se v žaluziích? Seznamte se se třemi základními typy

Vybíráte stínící techniku, líbí se vám žaluzie, ale nevyznáte se v jednotlivých variantách? Pak se vám budou informace v tomto článku hodit. Připravili jsme pro vás praktické porovnání základních typů.

Horizontální žaluzie

Cenová dostupnost a slušný stínící efekt. Tak lze charakterizovat horizontální interiérové žaluzie, které jsou dnes vnímány jako klasika. Jedná se o soustavu horizontálně poskládaných lamel na řetízku či šňůrce. Podle potřeby je lze vytahovat a naklánět. Ačkoliv je koncept horizontálních žaluzií velmi jednoduchý, stále se těší velké oblibě. Jsou k mání v širokém spektru barevných provedení a kromě hliníků se vyrábí také ze dřeva a bambusu.

Vertikální žaluzie

Vertikální žaluzie byly ještě relativně nedávno spíše doménou kancelářských prostor. Dnes se však hojně používají i v domácnostech. Vyrábí se nejen v typickém bílém provedení, ale i v mnoha dalších barvách a vzorech, čemuž vděčí za popularitu. K výhodám daného řešení patří možnost výroby atypických tvarů – lamely bez problémů zakryjí i netradiční okenní otvory (např. šikmé nebo obloukové). Lamely lze stahovat k jedné straně, ale také je rozdělit na obě strany jako oponu.

Plissé žaluzie

Plissé na první pohled mezi klasické žaluzie nezapadají, protože je netvoří naklápěcí lamely, ale plisovaná látka. A právě pro svůj nevšední design získávají v posledních letech na popularitě. Toužíte-li po stylovém interiérovém doplňku, budou se vám zamlouvat – stačí si vybrat vhodnou světelnou prostupnost. Látky se vyrábí i v provedení s napařovanou hliníkovou vrstvou (redukuje tepelné záření) či s perleťovým nátěrem pro vysoký stupeň odrazu světla. Plissé žaluzie mohou kopírovat i atypické tvary oken. Vybrali jste si? Pokud máte pocit, že ani jedna z variant žaluzií není pro vaše bydlení ideální, vsaďte na moderní rolety.

Publikováno: 19. 11. 2017

Kategorie: Interiér

Autor: Milena Hájeková

Tagy: plissé žaluzie | typy žaluzií