Jaký je rozdíl mezi pasivním a nízkoenergetickým domem?

Podíváte-li se kolem sebe, sami musíte uznat, že neustále přibývá nových a zajímavých staveb. Mnohé z nich patří právě mezi nízkoenergetické, případně pasivní domy. Tyto domy představují velmi často velkou úsporu na energiích, nikoho tedy nemůže překvapit, že je o ně stále větší zájem. Mnoho lidí má zažito, že nízkoenergetické domy jsou výsadou spíše nejbohatší vrstvy, vzhledem pro jejich vysoké náklady spojené s výstavbou. To však není zdaleka pravda, protože dnes bez problémů pořídíte nízkoenergetický dům za velmi rozumnou a lákavou cenu, třeba klidně na klíč.

Rozdíl mezi nízkoenergetickým a pasivním domem

Valná většina lidí se domnívá, že nízkoenergetický dům a pasivní dům je jedno a to samé. Není to však tak zdaleka pravda, i když se samozřejmě jedná o velice podobnou kategorii staveb s množstvím společných vlastností! V čem se tedy liší nízkoenergetický a pasivní dům? Nízkoenergetický dům je v podstatě nadřazená skupina všech domů, kde je nižší spotřeba energií. Obecně lze říci, že nízkoenergetické stavby mají pouze poloviční nároky na vytápění.

Jaké jsou základní znaky nízkoenergetických domů?

Jedná se zejména o kompaktní tvary bez jakýchkoliv zbytečných výčnělků, dále potom více prosklených ploch, které jsou však orientovány primárně na jih. Samozřejmostí jsou nejmodernější a nejefektivnější tepelné izolace. Často se setkáváme také se strojním větráním s rekuperací tepla. Pasivní domy jsou potom jakousi podkategorií nízkoenergetických domů. Zde je však dosaženo toho, že v takovýchto stavbách není potřeba vůbec, nebo pouze minimálně vytápět. Tepelné ztráty mezi vnitřním a vnějším prostředím jsou prostřednictvím vynikající izolace sníženy téměř na nulu. Takže i v zimních měsících stačí k dosažení optimální teploty pouze malé topné těleso, které může být v provozu jen několik málo hodin.

Kdy se vám nízkoenergetické domy vyplatí

Vize budoucnosti je taková, že by postupem času nízkoenergetické domy mohly zcela vytlačit stavbu klasických zděných domů. Jedná se o moderní objekty, které nabízí množství pozitiv. Možná se ptáte, jestli se vám osobně takový dům vyplatí? Odpovědět je třeba na několik otázek. V prvé řadě je třeba mít vhodné prostory. Ideální je pokud máte dostatek místa a volný prostor směrem na jih, kam je třeba orientovat prosklené části. Samozřejmostí je také přesná představa, jak by měla vypadat spotřeba energie, kolik jste ochotni zaplatit, od toho se potom odvíjí i konečná cena domu, která sice není nijak dramatická, ale je pravdou, že je ještě stále v porovnání s klasickými domy stejných rozměrů o něco vyšší. V budoucnu je však vyrovnána nebo dokonce ještě více zvýhodněna velkou úsporou energií. Je jen na vás, zda chcete bydlet v těchto zajímavě řešených domech!  

Publikováno: 07. 11. 2012 / Aktualizováno: 09. 02. 2023

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Milena Hájeková