Domů » Zemní a výkopové práce jako první kroky, ke kterým dojde při realizaci stavby
Stavba a rekonstrukce

Zemní a výkopové práce jako první kroky, ke kterým dojde při realizaci stavby

Ještě, než se pustíte do stavby domu je nutné přistoupit k demoličním pracím. I když lze zakoupit pozemek i bez zátěže v podobě na ní stojící nemovitosti, dnes je realističtější koupě s tímto “věcným břemenem”. Nejedná se však o nic, s čím byste si museli dlouho lámat hlavu. Holt se přistoupí k demolici, nic hrozného se neděje. Je to sice další náklad na seznamu výdajů, na druhou stranu přispěje k realizaci vysněného obydlí, tak vzhůru do něj!

Až bude demolice hotová, na řadu přichází zemní a výkopové práce. Mluvíme o činnostech, které jsou jedněmi z prvních, k nimž musí dojít. Tedy a po práci projektanta.

Na projektantovi záleží

Není možné pustit se do zemních či výkopových prací, respektive do stavby domu, pakliže nemáte nakreslený plán stavby. I když jsou zmiňované zemní a výkopové práce těmi prvními, ke kterým na stavbě dojde, práce projektanta je ještě dřívější. Na základě jeho nákresu se postupuje, díky němu stavebníci vědí, co mají dělat či jak mají dál konat.

Ve chvíli, kdy máte projekt v ruko a kdy víte, jaký tvar bude nemovitost mít či jaké bude členění terénu kolem stavby, začínáme se zemními pracemi, kdy vytyčujeme stavbu a snímáme ornici. Jak bude dokonáno, přistupuje se k další fázi stavby, kterou jsou výkopové práce.

Pozor na počasí

Co výkopové práce ovlivňuje opravdu velkou měrou, je počasí. Tou největší chybou, kterou můžeme udělat, je pustit se do výkopových prací v okamžiku, kdy začne pršet nebo kdy se hlásí období dešťů. Bohužel budoucí majitelé domů jsou často tak natěšení na svůj příbytek, že počasí je to, co je opravdu nezajímá. Tím se však dostávají do prekérní situace a posléze řeší jen náklady navíc, které se v souvislosti s tímto vyskytnou na seznamu výdajů.

Poté, co jsou výkopové práce hotovy, přichází na řadu už skutečná realizace stavby.