Co byste měli vědět, než si pořídíte nové oběhové čerpadlo?

Oběhové čerpadlo je zařízení, které lze využít k mnoha různým účelům. Zdaleka nejčastěji se však vyskytuje v topné soustavě, kde zajišťuje proudění vody mezi zdrojem tepla (kotlem) a tepelnými tělesy (radiátory). Pokud vás čeká stavba nového bydlení, případně rekonstrukce staršího – a poohlížíte se po kvalitním oběhovém čerpadle, jež bude fungovat spolehlivě, a především efektivně, pak jsou následující řádky určeny právě pro vaše oči. Udělejte si ohledně výběru oběhového čerpadla jasno!

Oprava starého čerpadla není vůbec levná

Oběhová čerpadla staršího typu, tedy tříotáčková neboli třístupňová, se již od roku 2013 ve státech EU neprodávají. Stále je však možné zajistit opravu, která je výrazně levnější než pořízení nového zařízení. Jestli však máte v plánu skutečně ušetřit, pohlížejte na nové elektronické oběhové čerpadlo s možností regulace jako na investici do budoucna. Moderní čerpadla pracují mnohem efektivněji a mohou být i o 80 % úspornější. V nabídkách prodejců tak nyní najdete pouze oběhová čerpadla energetické třídy A. Mezi nejlépe hodnocená zařízení patří oběhová čerpadla značek Grundfos a DAB, která najde například ve specializovaném e-shopu RedEd.cz.

Jaké parametry jsou důležité?

Než postoupíte k výběru konkrétního modelu, ujasněte si, jaký typ oběhového čerpadla hledáte. Samozřejmě záleží na specifickém účelu využití (např. do topného systému apod.). Zásadní jsou technické parametry budovy, které najdete v projektové dokumentaci. Měl by vás zajímat objem topného systému a přečerpávané vody, počet topných těles, plocha podlahového topení a případně další aspekty, jež se váží k danému využití. Podle toho vyberte oběhové čerpadlo s optimálním výkonem, rozteč a průměr připojovacích závitů. Pokud si s výběrem oběhového čerpadla nevíte rady, konzultujte problematiku s kvalifikovanou zákaznickou podporou na RedEd.cz.

Publikováno: 11. 01. 2021

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Milena Hájeková