Domů » Tesařík může poctít návštěvou i vás. Tipy, jak se ho zbavit
Rady a tipy

Tesařík může poctít návštěvou i vás. Tipy, jak se ho zbavit

Hmyz je nedílnou součástí ekosystému – kdyby se po nich slehla zem, přišli bychom o nesmírně důležitý článek potravního řetězce, důležité opylovače a v neposlední řadě recyklátory živin. Smutná zpráva je, že hmyzí populaci vede současný způsob produkce potravin k vyhynutí, což může skončit katastrofou. Ochrana základního stavebního kamene živé složky přírodního prostředí by proto měla být prioritou. Ale co s tesaříkem krovovým, který rozhodně nepatří mezi vítané návštěvníky?

Bez ohledu na fakt, že se ekosystém naší planety bez hmyzu neobejde, jsou tesaříci krovoví noční můrou chatařů, chalupářů – a dokonce majitelů moderních dřevostaveb. Před nenažranými larvami nenápadného brouka není v bezpečí téměř nikdo. Oproti červotoči je totiž tesařík mnohem houževnatější a méně vybíravý.

Jak tesaříka krovového poznáte?

Dospělý tesařík je cca 1-2 cm dlouhý, vyznačuje se hnědým zbarvením a dvěma příčnými pruhy na krovkách. Tenká tykadla jsou o poznání kratší než u jiných druhů, zasahují jen do poloviny krovek.

Vzhledem k tomu, že tesaříci napadají téměř všechno dřevo, se mohou vyskytovat prakticky v jakémkoliv prostředí, a to včetně bytu. Přítomnosti larev nasvědčují drobné piliny v okolí napadeného dřeva, ale také chroupání a vrzání. Zvuky jsou slyšet zejména v brzkých ranních hodinách za absolutního ticha.

Jak tesaříka zlikvidovat?

Boj s tesaříkem sice nebývá jednoduchý, ale zbavit se ho rozhodně možné je. Pokud budete mít štěstí a odhalíte nezvaného hosta dostatečně brzy, mohlo by se vám ho podařit zlikvidovat s pomocí vhodného postřiku. Jakmile se však larvy provrtají hlouběji do dřeva, musíte přejít na těžší kalibr – tlakovou injektáž. Anebo se obrátit na odborníky, kteří používají i další metody hubení (např. dezinsekci horkým vzduchem, ultrazvuk nebo gama záření).

Nezapomeňte, že nikdy není od věci ani důkladná ochrana dřeva vhodnou impregnací. Prostředek zajistí, aby se tesařík nevrátil na místo činu.