Stavba domu na klíč má své výhody i negativa

Pokud stavíte nebo jste třeba někdy v minulosti stavěli nějaký dům, jistě sami velmi dobře víte, že je to velice náročná práce, která má komplexní povahu. Rozhodně nejde o jednoduchý úkon srovnatelný s výběrem bytových dekorací. K tomu, aby probíhalo všechno v pořádku, musíte vyřídit mnohé a mnohé náležitosti. Ne každý toto zvládne, a proto se není čemu divit, že se můžeme stále častěji setkávat se stavbou domu na klíč. Co to vlastně znamená, tento zmiňovaný pojem? Čtěte dále a dozvíte se více.

Proč je stavba domu na klíč dobrou volbu (a pro koho)?

Stavba domu na klíč představuje v podstatě řešení, při kterém se nemusíte vůbec o nic starat. Všechno za vás totiž vyřídí, vyjedná a zrealizuje společnost, která vám stavbu domu na klíč zajišťuje. Jedná se tak o naprostou pohodu, alespoň co se týká přidávání si dalších starostí. Na klíč je dnes možno postavit prakticky jakýkoliv dům, který se vám jen zlíbí. Nezáleží vůbec na tom, jestli se jedná o dřevostavbu či klasický zděný domek. Ani co se týká rozměrů, nejste nikterak omezeni. Je-li vám libo větší dům, tak i ten je možno pořídit bez starostí s jakýmkoliv vyřizováním. Od vašich požadavků a nároků se však potom pochopitelně bude odvíjet cena, kterou bude nutno do realizace vložit.

O tom, jak bude stavba vypadat, rozhodujete vy

Hlavní výhodou takového řešení je tedy skutečnost, že je všechno vyřízeno za vás, vy se jen rozhodujete, jaké parametry a vzhled by měl váš nový dům splňovat. Stavba na klíč je obvykle také k dispozici mnohem dříve, než by tomu bylo v případě, že byste stavěli na „vlastní pěst“ Toto řešení s sebou však přináší i nevýhodu. Je potřeba si uvědomit, že nic není zadarmo. Takže ani vaše bezstarostnost nebude zapakatel. Firma, která stavby domů na klíč zajišťuje, si za své nadstandardní práce ve formě vyřizování pochopitelně nechá zaplatit. Je tak třeba počítat s vyššími náklady, než by tomu bylo třeba v případě, že byste se o vše starali sami. Je tedy nutné nejprve vše velmi pečlivě zvážit, protože nakonec se dá říci, že se stavba domu na klíč mnohdy vyplatí, když postavíte všechny klady proti negativům.

Publikováno: 13. 10. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Milena Hájeková