Kolik vody spotřebuje průměrná domácnost – a jak spotřebu snížit?

Voda sice nestojí takový majlant jako plyn, ale není ani zadarmo. Výjimka se týká pouze těch, kteří mají na pozemku vlastní studnu a využívají ji jako primární zdroj pro domácnost i zahradu. Pokud to není váš případ, ročně vás spotřeba vody stojí pěkných pár tisíc. A kvůli případným únikům může faktura nabobtnat do obřích rozměrů. Spousta lidí vůbec netuší, kolik vody v jejich domácnostech proteče. Průměrná česká rodina přitom denně spotřebuje zhruba 432 litrů, což není zanedbatelné číslo. Více než polovina z celkové spotřeby připadá na splachování WC (cca 104 litrů) a osobní hygienu (cca 164 litrů). Z toho lze snadno odvodit roční spotřebu: čtyřčlenná domácnost spotřebuje za rok téměř 158 tisíc litrů vody.

​Pozor na úniky vody, mohou vás stát desetitisíce

Statistika je jedna věc, praxe druhá. Pokud se do vyúčtování promítnou úniky, cifra se výrazně zvýší. Jen slabě kapajícím kohoutkem zbytečně uteče do odpadu přes 20 litrů vody – za rok vás připraví o necelou tisícikorunu. V případě slabě protékající toalety již zaplatíte násobně více. A silně protékající záchod připraví domácí rozpočet o desítky tisíc korun.

​Jak spotřebu vody v domácnosti snížit?

Příliš vysoké účty za vodné a stočné můžete zkrouhnout poměrně snadno – možností, jak snížit spotřebu vody v domácnosti, se totiž nabízí víc než dost:
  • Pokud máte starší WC, které nenabízí možnost volby mezi velkým a malým spláchnutím, pořiďte si spořič vody.
  • Spoustu vody ušetříte také pomocí tzv. perlátorů neboli omezovačů průtoku vody.
  • Sprchováním místo koupele snížíte spotřebu vody připadající na osobní hygienu o dvě třetiny.
  • Velmi užitečným pomocníkem je dešťová voda. Pokud máte možnost, investujte do retenční nádrže na dešťovou vodu. Doplníte-li ji o kvalitní filtrační systém, budete moct dešťovku využívat i v domácnosti (podmínkou jsou dvoje rozvody, aby nedošlo ke kontaminaci vodovodního řadu).

Publikováno: 08. 08. 2022

Kategorie: Finance a energie

Autor: Milena Hájeková