Potřebujete finanční injekci na zvelebení bydlení, ale brání vám záznam v registru?

Odborníci na osobní finance tvrdí, že není vhodné zatěžovat domácí rozpočet jakoukoliv nesmyslnou půjčkou. Ale pokud jste došli k závěru, že se bez peněz navíc neobejdete, buďte při výběru konkrétního produktu obezřetní. Tím spíš, máte-li zájem o půjčku, kterou mohou získat i žadatelé s negativním záznamem registru. V současné době registr prověřují všichni nebankovní poskytovatelé a tak vám nezbude, než z něj své jméno dostat pryč. Jak toho docílit?

Opravdu registr prověřují všechny nebankovní společnosti?

Půjčka bez registru patří k nejvyhledávanějším frázím na internetu a v minulých letech se těšila velké popularitě. Následkem velkých legislativních změn však nebankovní trh značně prořídl a hrstka poskytovatelů, kteří splnili přísné podmínky ČNB, musí zájemce o půjčku důkladně prověřovat. Zodpovědné půjčování je samozřejmě správné a v praxi slouží jako prevence před zadlužováním. Zájemci o půjčku se záznamem v registru mají obvykle smůlu a nezbývá jim, než se z databáze dostat. Narazíte-li na nabídku půjčky bez prověření registru, zpozorněte a zjistěte si o daném poskytovateli všechny dostupné informace. Mohlo by se jednat podvodníky, kteří nemají k poskytování půjček licenci.

Jak se dostat ze SOLUSu?

SOLUS seznam dlužníků je obávaný registr, který využívají banky, nebankovní společnosti, mobilní operátoři, distributoři, pojišťovny a další subjekty. Můžete do něj kdykoliv (po uhrazení poplatku) nahlédnout a zjistit, zda jsou v něm na vaše jméno uvedeny negativní záznamy. Ze SOLUSu se dostanete tak, že doplatíte všechny stávající závazky, zrušíte smlouvy se společnostmi, kvůli které jste se do registru dostali a požádáte správce o odstranění záznamu. Pokud tak neučiní, můžete se obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů nebo přímo na soud.

Publikováno: 24. 09. 2017 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Finance a energie

Autor: Milena Hájeková