Jak přežít vlny tropických veder? S klimatizací to jde snadno. Jak vybrat správnou?

Slovenské domácnosti musí čelit stále větším horku. Vnější klima asi moc nezměníte, ale můžete rozhodovat o klimatu ve vašem bytě nebo domě. Měli byste však vědět, že i správný výběr klimatizace má svá pravidla. Článek jsme připravili společně se specialistou na mobilní klimatizace.

1. Funkce a účel

Klimatizace plní několik úkolů, které upravují kvalitu vzduchu v uzavřených prostorách. Její prvořadou funkcí je chlazení, ale také vytápění, odvlhčování, ofukování, filtrace a přívod čerstvého vzduchu. Na trhu je velké množství různých klimatizací, navíc přínos moderních technologií představuje i úspora energií. Ještě před výběrem správné klimatizace si dobře promyslete, jaké prostory chcete klimatizovat, připadne kolik místností, jaká mě být velká, kolik má stát a podobně. Také si předem zjistěte, zda nebude na instalaci takového zařízení potřebný odborný pracovník. Stanovte si, co od klimatizace očekáváte a kolik by měla stát. Tip: Kdy využijete klimatizaci? Po celý rok!

2. Druh a umístění

Do bytu nebo domu si můžete vybrat ze dvou kategorií klimatizace. Výhodu mobilní klimatizace můžeme poznat už z jejího názvu. Je menší, přenosná a do místnosti ji můžete instalovat bez větších překážek. Většinou se umísťuje ke oknu nebo blízko balkonu, protože její součástí je i hadicový vývod teplého vzduchu. Hadice musí být vysunuta z okna nebo probouráním otvorem ve stěně, který bude na to přizpůsoben. Její délka je většinou kratší, jelikož by delší hadice zmenšovala výkon klimatizace. Výrobci proto nedoporučují hadici uměle prodlužovat a ani upravovat. Její průměr obyčejně bývá zhruba 12 centimetrů. Druhou kategorií je nástěnná, respektive vnější klimatizace. Skládá se ze dvou komponent, přičemž je jedna část zavěšena v místnosti a druhá je umístěna venku. Jsou spojeny měděným potrubím, kterým proudí chemické chladiče na, zároveň je toto potrubí i izolované kvůli tepelným ztrátám. Vnitřní část klimatizace by měla být umístěna tak, aby ochlazovala celou místnost, ale aby nefoukala přímo na osoby v místnosti. Takže v podstatě by měla být dostatečně vysoko a otočena do otevřeného prostoru. Vnější část můžete umístit v podstatě kdekoliv. Je však brát v úvahu bezpečnost a její hmotnost. Tip: Specialista eprofi.cz s.r.o. nabízí kromě klimatizací také špičkové ventilátory. Dobrou volbou je například tento ventilátor s ionizátorem nebo nejlepší ventilátor se zvlhčovačem.

3. Hlučnost a výkon

Při koupi klimatizace je třeba zvážit a otestovat její hlučnost. Nejde tak ani o nějaké dobré sousedské vztahy, ale některé klimatizace jsou obzvláště hlučné a zdržovat se v jejich blízkosti může být otravné. Platí to v případě vnější i vnitřní jednotky. Kromě hlučnosti je důležitý i kvalitní prachový filtr. Obzvláště důležitým aspektem je i výkon klimatizace. V tomto případě však neplatí heslo, čímž nižší výkon, tím menší spotřeba. Při nesprávném výběru výkonu, nemusíte dosáhnout požadovanou teplotu. V každé dobré prodejně vám jistě poradí. Tip: Nejtišší mobilní klimatizace je Remko RKL 360!

4. Správné nastavení

Neopatrnost a špatné nastavení klimatizace může být i nebezpečné pro zdraví člověka. Přechod z velmi teplého počasí, respektive ze slunce do vychlazené místnosti může způsobit i ztrátu vědomí. Při špatném nastavení můžete také počítat s pálením očí, podrážděnou sliznicí, nachlazením a s jinými zdravotními nepříjemnostmi. Je všeobecně známo, že teplotní rozdíl, přes který člověk může bezpečně projít je maximálně 6 stupňů Celsia. Podle tohoto pravidla by měla být nastavena i vaše klimatizace. V praxi to znamená, že když je venkovní teplota vzduchu 30 stupňů, v místnosti by měla být klimatizace nastavena na 25 stupňů Celsia. Odborníci však upozorňují na to, že teplota není jediným rozhodujícím faktorem. Důležitou roli hraje i vlhkost. Pro člověka je prý ideální poměr 25 stupňů Celsia s 40-procentní vlhkostí. Pokud by byla vlhkost při této teplotě vyšší, člověk má už pocit horka a dusného vzduchu. Tip na závěr: Eprofi.cz s.r.o. provozuje širokou síť specializovaných e-shopů. Seženete v nich například levné stavební míchačky, elektrocentrály, mobilní topidla a vibrační desky.

Publikováno: 11. 05. 2021

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Milena Hájeková