Domů » Instalatéři radí: Jak zapojit novou pračku?
Rady a tipy

Instalatéři radí: Jak zapojit novou pračku?

Rozhodli jste se, že si pořídíte novou pračku, ale máte mírné obavy z toho, zda se vám ji podaří zprovoznit? Nemějte strach – instalace není tak náročná, jak se vám na první pohled jeví. Přesto se vám bude hodit několik praktických tipů, díky kterým vše zvládnete s úsměvem a bez zbytečných komplikací. Následující doporučení nám dali liberečtí instalatéři z řemeslnického cechu EKOMPLEX.

Instalaci pračky lze shrnout do jedné věty – Dáte si pozor na rovinatost podloží, vyjmete aretační ochranu, zapojíte ji do zásuvky a na přívod/odvod vody.

Prvním krokem je vybalení spotřebiče z krabice a odstranění všech zabezpečujících prvků. Především pak polystyrenu, šroubů a tyčí, které slouží k zajištění vany, ve které se otáčí buben.

K pračce byste měli dostat také napouštěcí hadici. Jeden její konec připevněte na zadní stranu pračky, druhý přišroubujte na přívod vody. Nebude-li vám její délka stačit, samozřejmě si můžete koupit delší. Raději ji neprodlužujte – přes spoje by mohla unikat voda.

Co se týče odvodu použité vody, můžete si vybrat mezi dvěma variantami:

  1. vypouštěcí hadici vložíte do plastového kolínka zavěšeného na okraji vany či umyvadla
  2. hadici nasunete na odpad a zajistíte hadicovou sponou (estetičtější řešení)

Vodoinstalatéři Liberec upozorňují, že by odvod a přítok vody měly zůstat dostupné pro případné opravy.

Posledním krokem je zapojení pračky do elektrické sítě – zásuvky 230 V se samostatným 16A jističem. Podle odborníků není vhodné používat prodlužovačky a rozdvojky, protože – ač mají certifikát pro odběry do 16A – může dojít k tomu, že shoří a poškodí spotřebič. Proto jsou zásuvky v koupelně vybaveny proudovou chráničkou.

Dotázaný instalatér Liberec na závěr upozornil na důležitost rovné podlahy. Jinak bude pračka během praní „poskakovat“ a vibrace zbytečně zkrátí její životnost.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře