Jaké barvy zvolit do malého bytu

Každý člověk by chtěl být majitelem prostorného bytu, zdobeného ve stejném stylu, který se nám líbí, a který je inteligentně rozdělených do zón. Bohužel byty naší země mají extrémně malou plochu. Jak udělat, aby ani ten nejmenší byt nevypadal jako sklad plný věcí?

Světlý byt

Pokud je místnost jasná, stěny mohou být vymalovány jasnými barvami - modrou, tyrkysovou nebo zelenou. Tyrkysová je vlastně směsí zelené a modré. V bytě je tyrkysová barva téměř vždycky dobrou volbou. Pokud ji kombinujeme s jinými barvami například bílou, béžovou, pastelově růžovou nebo s citrusovými tóny, působí neskutečně svěže, energicky, ale paradoxně i harmonickým a zklidňujícím dojmem, možná až vzdušně a velmi letně. Malý byt tak dostane dokonalý kabát , ve kterém se budeme cítit opravdu dobře. Pravidlo barevnosti pro malý byt ovšem zní, použít jednu barvu, ale více odstínů, to nám nikdo vyčítat nebude a mnohdy dokáže tato kombinace udělat opravdu hodně.

Nezapomínejme na strop

Také strop hraje roli v malování malého bytu. Ten by měl samozřejmě zůstat bílý. Ovšem někdy je třeba udělat radikální změnu, protože strop je příliš vysoký. Určitě se poraďme s odborníky, tím nic nezkazíme a navíc budeme mít jistotu, že budeme mít byt přesně podle našich představ.

Bílá je bílá

Královnou mezi barvami je jistě neutrální sněhová barva, která je vhodná do každého interiéru a výmalbou této barvy určitě nic nezkazíme. Máme tak prostor pro barevnější variace nebo doplňky. Bílá může někomu připadat spíše dezinfekčně, ale pro mnohé je to symbol čistoty, elegance a něžnosti. Hodí se zejména do našich ložnic.

Malířská firma

Samotnou realizaci malování, přesněji výmalbu interiéru usnadňují dnes moderní barvy, které mají různou konzistenci, jsou vhodné do určitých místností, které jsou například vlhké a podobně. Nátěrové hmoty mají vysokou krycí schopnost, jsou bezpečné a běžně lze jimi přetřít i tmavé odstíny světlejšími. profesionální malířské firmy mají o všem dokonalý přehled a tak bychom se měli těmto odborníkům určitě svěřit. Určitě se nebojme odbornou profesionální firmu oslovit, mají k dispozici mnoho náčiní potřebného právě pro malování, ale mají také nápady, praktické zkušenosti a vědí, jak svou práci dělat dobře.

Kde začít

Pokud si někdo myslí, že malování je jen o výběru barvy, rychle stěnu naválečkujeme a hurá máme vymalováno, tak se šeredně mýlí. Vlastně nejnáročnější na celém malování je prakticky příprava před ním. Na stěnách nesmí zůstat praskliny, otvory po skobách a vůbec jakékoliv jiné nerovnosti, které by nám celou práci jen zhatily. Je proto důležité, všechny nedostatky včas odstranit. Stěny, které mají již více vrstev barev je třeba oškrábat. Ke škrábání je vhodná nepružná lakýrnická špachtle. Pak je také důležité mít po ruce vše, co potřebujeme k malování, tedy krycí folii nejen na nábytek, ale také na podlahu, váleček s teleskopickou rukojetí, různé kbelíky a štětečky, ale i lepící pásku na olepení určitých zón nebo třeba vypínačů.

Publikováno: 20. 02. 2019

Kategorie: Interiér

Autor: Milena Hájeková