Toužíte po krbu? Nezapomeňte na komín!

Vestavěné krby nebo krbová kamna jsou nejen moderními doplňky domácnosti, ale hlavně záložními, nebo chcete-li alternativními zdroji topení. Starý dobrý oheň zaskočí v případě, kdy dojde k výpadku elektrické energie (a tudíž nejde elektrický, ani plynový kotel). Praskání v krbu je nejen příjemné, líbivé a romantické, ale hlavně hřeje za každých okolností. Ve starověku i středověku byl krb běžným, vlastně jediným otevřeným topeništěm. V době průmyslové revoluce a posléze studené války se stal výsadou bohatých buržoazů, aby byl v moderní době globalizace opět žádaným zbožím, dostupným všem. Nabídka krbových kamen je široká. Narazíte na ni ve specializovaných prodejnách, stejně jako v hobbymarketech. Málokoho ale ve chvílích vzrušení z koupě napadne, že ke krbu bude potřebovat komín.

Nač je komín potřeba?

Komíny slouží k odvodu zplodin z hoření, stejně ale fungují jako přísun vzduchu, který oheň ke své progresi potřebuje. V případě, že váš dům cihlovým komínem disponuje, je možné na něj krb napojit. Pokud ale žádný komín nemáte, budete si ho muset pořídit. Nebojte se, nebude kvůli tomu nutné bourat půl domu. K dispozici jsou totiž nerezové komíny, které nevyžadují na rozdíl od zděných komínů nosný základ. Nerez komíny je možno kotvit ke zdi, k fasádě, případně i k jiné konstrukci. Komín je konstrukčně lehký a velmi dobře zasupluje i u nově pořízeného krbu. Nerez komín má velkou výhodu v jednoduché a bezpečné montáži a je okamžitě po smontování připraven k provozu. Nabízí dokonale vyřešenou tepelnou dilatace a také rychlý ohřev díky optimální tepelné izolaci.

Kvalita na prvním místě

Komínové systémy se liší svými technickými parametry, ale jsou totožné svou kvalitou, jednoduchou montáží a minimalistickým designem. V případě, že budete chtít, aby vám komín o nejdéle vydržel v kondici, musíte jej udržovat, vymetat z něj usazeniny. Aby komín zvládl působení vysokých teplot i agresivních kondenzátů, pomůže ho vyvložkovat. Vložkování komínů lze provádět nerezem, šamotem nebo plastem. Nejnovější metodou je vložkování izostatickými keramickými produkty, které jsou z hlediska vlastní realizace složitější než vložkování nerezem, ale přináší větší odolnost proti působení vysokých teplot i agresivních kondenzátů. Komínové vložky patří mezi nejvyhledávanější komínová příslušenství a investovat do nich se vyplatí.

Publikováno: 13. 11. 2020

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Milena Hájeková