Jak vám může čistič odpadů usnadnit život?

Snad každý z nás už někdy stál před otázkou, jak vyčistit odpad. Je velká škoda, že většinou tento problém řešíme až v akutních případech a nevěnujeme se mu preventivně. Pamatujte totiž, že pozornost při úklidu musíme věnovat nejen těm plochám, které lze vidět, ale i skrytým místům našich domácností.

Dobrou zprávou je, že často na ucpaný odpad stačí staré dobré babské rady, které doporučují jedlou sodu, horkou vodu nebo třeba běžný ocet. Účinnější a spolehlivější jsou samozřejmě prostředky na bázi kyseliny sírové, které dokážou vyčistit jak odpady u kuchyňských dřezů, tak i v koupelně. Pokud se ale čištění věnujeme pravidelně, dost možná po silných chemikáliích nebudeme muset vůbec sahat. Naopak v případě velkého a dlouhodobého zanedbání se může stát, že pomoci dokáže už jen odborný zásah zkušeného instalatéra.

Proč tedy odpady čistit pravidelně?

V prvé řadě jde o váš vlastní pocit čistoty a komfortu. Nečištěný odpad totiž nejen že nefunguje, jak by měl, ale také velmi často nepříjemně zapáchá a udělá z vaší koupelny či kuchyně nevábné místo plné nechtěných pachů. Výdobytek moderní doby jménem kanalizace tak vůbec neoceníte a u vás doma to bude zapáchat jako za dob septiků, kdy v domácnostech opravdu často museli řešit silný puch.

Dalším nesporným důvodem je nefunkčnost. Pokud vaše potrubí není stoprocentně prostupné, znamená to pomalý odtok a celkově nepohodlné fungování, ať už opět mluvíme o vaně, dřezu nebo koupelnovém umyvadle.

Správná údržba má také velký vliv na živostnost vašich odpadních trubek. Dlouhodobé zanedbání může vést ke vzniku objemného a nerozpustitelného špuntu z nečistot někde v trubkách a občas je nutné přistoupit až k jejich výměně. Věřte, že si kvůli zanedbání údržby nechcete nechat rozbourat půl bytu.

Jak předejít samotnému znečištění?

V prvé řadě zapomeňte na vyhazování zbytků jídla a zejména tuků do kuchyňské výlevky. Jednou pro vždy si zapamatujte, že zbytky jídla patří do popelnice, a ne do odpadu. Nejrizikovější je pak vylévání mastnoty a tuků, které jsou nejčastější příčinou ucpání celého profilu trubky.

Velké chyby děláme i v koupelně, když splachujeme do odpadů oholené vousy a vlasy nebo třeba vyléváme do vany extrémně znečištěnou vodu po vytírání podlahy. Ucpané bývají i odpady u toalet. Typické je „utopení“ košíčku na vůně, vhození předmětu dítětem nebo odhazování hygienických pomůcek, například vlhčených ubrousků, tuhých papírových utěrek či ženských hygienických potřeb.

Nastudujte si také, jak odstranit vodní kámen. V domácnostech s tvrdou vodou totiž i ten sehrává velkou roli při ucpaném potrubí.

Publikováno: 01. 03. 2024

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Veronika Vlčková