Domů » Už jste zkoušeli patchwork?
Rady a tipy

Už jste zkoušeli patchwork?

Technika sešívání malých dílků látek do složitých vzorů vznikla před stovkami let v Americe, kde touto formou recyklovali staré děravé kousky oblečení na nové deky. Dodnes tam najdete kroužky šití, kde se většinou ženy schází a vyplňují svůj volný čas klábosením a šitím patchworkových dek. Patchwork samozřejmě začínal s šitím v ruce a dodnes se ručně samozřejmě šít dá, lepší je ale usnadnit si práci s šicím strojem, který šití výrazně zrychlí.

Vhodný šicí stroj pro patchwork najdete snadno – dá se k němu dokoupit spousta patchworkových a quiltovacích patek a má dostatek prostoru mezi jehlou a tělem stroje. Tento prostor je velice užitečný při sešívání hotových kousků. Patchworkové patky potom usnadňují rovné sešívání dílků k sobě, protože mají potřebná vodítka ve vzdálenosti ¼ palce od kraje látky. Možná se ze začátku počítání v palcích budete bát (vychází opět z kolébky této techniky – z Ameriky), ale v důsledku je počítání v palcích jenom o sčítání čtvrtin a osmin, zatímco když patchwork šijete s rozměry v centimetrech, těžko se ty milimetry odměřují.

Speciální skupinou šicích strojů jsou potom quiltovací šicí stroje. Jsou to stroje s větším prostorem mezi jehlou a tělem stroje, pomocí kterých můžete sešité patchworkové deky snadno sešít. Deka sestává z horního zdobeného dílu, vnitřní nadýchané části z vatelínu a spodní – zádové-části, která může být z jakékoliv látky. Tyto tři vrstvy se sešívají k sobě buď rovným šitím, nebo tzv. volným prošíváním – quiltováním – kdy si ponoříte zoubky podavače, nasadíte quiltovací patku a sami vyšíváte vzor na látku volným pohybem. Na quiltování stačí stroj s rovným stehem a je na to i lepší, protože má hezčí steh.